Ortopedia to ważna dziedzina medycyny. Dzięki ortopedii możemy leczyć nasze kontuzje, wady wrodzone, zapalenia, zmiany pourazowe, a nawet nowotwory. Ostatnio ogromną przychylnością cieszy się leczenie z wykorzystaniem komórek macierzystych. O co w nim chodzi?

Dlaczego komórki macierzyste w ortopedii tak zyskały na popularności?

Wiele osób odczuwa ogromny ból w związku z przebytymi kontuzjami, wadami wrodzonymi kończyn czy kręgosłupa oraz przechodzonymi urazami. Do niedawna, wiele dolegliwości pozostawało nie do wyleczenia, jednak medycyna cały czas idzie do przodu. Ogromnym postępem w ortopedii okazało się leczenie komórkami macierzystymi. Komórki macierzyste mają zdolność do powielania jak również różnicowania się w komórki wyspecjalizowane. Dzięki temu mogą one zastępować uszkodzone komórki danych tkanek. Wytwarzają one również substancje przyczyniające się do zmniejszenia dolegliwości bólowych. W ludzkim organizmie można je znaleźć głównie w tkance tłuszczowej, ale również w krwi pępowinowej, obwodowej oraz w szpiku kostnym.

Na czym polega zabieg wykorzystujący komórki macierzyste?

Popularnym zabiegiem z wykorzystaniem komórek macierzystych jest Lipogems. Polega on na pozyskaniu komórek macierzystych pacjenta z jego tkanki tłuszczowej i wszczepieniu ich w miejsce, które wymaga regeneracji i naprawy tkanki. Ponieważ jest to przeszczep komórek macierzystych jest autologiczny, nie ma ryzyka odrzucenia go. Jednak zalet terapii Lipogems jest znacznie więcej. Oto dwie z nich:

  • nie ma zbędnego odwiedzania przychodni, ponieważ cała procedura wykonana jest w ciągu jednej wizyty w gabinecie zabiegowym,
  • skorzystać z tej metody może każdy – bez ograniczeń wiekowych.

Taki zabieg polecany jest sportowcom, osobom po różnego rodzaju urazach, jak również seniorom, którzy cierpią na choroby zwyrodnieniowe. Kiedy warto wziąć pod uwagę leczenie komórkami macierzystymi? Gdy:

  • odczuwamy bóle stawów,
  • w ostatnim czasie doznaliśmy jakiegoś urazu,
  • doszło do uszkodzenia mięśni i więzadeł,
  • występują problemy ze zrostem kości,
  • dostrzegamy zmiany zwyrodnieniowe.
Leczenie komórkami macierzystymi

Efekty są bardzo zadowalające

Terapia komórkowa przyczynia się do poprawy sprawności fizycznej pacjenta. Efektami są:

  • zregenerowanie uszkodzonych mięśni oraz stawów,
  • odtworzenie zniszczonych wcześniej powierzchni stawowych,
  • zwiększenie zakresu ruchu zwyrodniałych stawów.

W połączeniu z odpowiednio dobraną rehabilitacją zabieg z użyciem komórek macierzystych może przywrócić całkowitą sprawność pacjentów. Jest on również doceniany przez sportowców, którzy nadmiernie eksploatują swoje stawy. Jeśli uważasz, że jest to terapia, której potrzebujesz jak najszybciej umów się na wizytę do dobrego ortopedy lub, jeśli masz jakieś pytania i wątpliwości, najpierw skorzystaj z darmowej teleporady.