Nowoczesna komora tlenowa (ang. Hyperbaric Oxygen Therapy – HBOT) to metoda leczenia, w której pacjent oddycha 100-procentowym tlenem pod podwyższonym ciśnieniem atmosferycznym w specjalnie zaprojektowanej komorze.

Po co wykorzystywana jest nowoczesna metoda leczenia tlenem?

Leczenie w nowoczesnej komorze tlenowej jest stosowane w celu zwiększenia ilości tlenu dostarczanego do tkanek organizmu, co pomaga w procesie regeneracji i leczenia różnych chorób. Wysokie ciśnienie atmosferyczne w komorze tlenowej sprzyja rozpuszczaniu się tlenu we krwi i jego dostarczaniu do tkanek organizmu w większych ilościach niż normalnie. W ten sposób możliwe jest leczenie wielu chorób i stanów patologicznych, w tym chorób dekompresyjnych, zespołów pourazowych, zawałów serca, udarów mózgu, chorób autoimmunologicznych, chorób zakaźnych, oparzeń, trudno gojących się ran oraz chorób nowotworowych.

Leczenie w komorze tlenowej może być stosowane jako terapia główna lub jako uzupełnienie innych metod leczenia, a jego skuteczność zależy od choroby i indywidualnych cech pacjenta.

Dla kogo polecana jest ta metoda leczenia?

Leczenie tlenem (tlenoterapia) polega na podawaniu pacjentowi dodatkowego tlenu, w celu zwiększenia ilości tlenu w organizmie i poprawienia funkcjonowania narządów oraz tkanki.

Leczenie tlenem może być stosowane w różnych przypadkach, takich jak:

  • Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)
  • Astma
  • Zawał serca
  • Choroby płuc, takie jak choroba płuc włóknisto-kłębkowa
  • Zatrucia tlenkiem węgla
  • Ospałość, senność, zaburzenia rytmu serca i inne stany wynikające z niedoboru tlenu.

Leczenie tlenem polega na podawaniu pacjentowi tlenu z użyciem maski tlenowej lub kaniuli nosowej, która dostarcza tlen do płuc. Istnieją również specjalne urządzenia, takie jak zbiorniki tlenowe lub koncentratory tlenu, które umożliwiają długotrwałe podawanie tlenu.

Leczenie tlenem jest bezpieczne i skuteczne, ale wymaga nadzoru lekarza. W przypadku niektórych chorób, takich jak POChP, leczenie tlenem może być wymagane przez całe życie.