Współczesne gospodarstwa rolne wykorzystują nowoczesny sprzęt do transportu surowca, oraz wysokospecjalistyczny sprzęt do suszenia i czyszczenia biomasy. Dowiedz się do czego wykorzystywane są przenośniki ślimakowe i suszarnie bębnowe.

Czym są przenośniki ślimakowe?

Przenośniki ślimakowe przeznaczone są do transportu materiałów sypkich takich jak np. miał węglowy, ekogroszek, popiół. Zazwyczaj wykorzystuje się je do transportu różnego rodzaju ziaren oraz nasion zbóż na nieznaczne odległości. Sprawdzają się znakomicie przy załadunku i rozładunku silosów. Wśród przenośników ślimakowych wyróżniamy przenośniki pionowe, które spotkamy na podwórzu wielu gospodarstw. Są to urządzenia montowane na stałe, przeznaczone do pionowego przemieszczania się ziarna. Nie ma możliwości zmieniania ich położenia, dlatego ważne jest dobre przemyślenie ich montażu. Jest to dobra alternatywa stosowana w gospodarstwach rolnych dla podnośników kubełkowych. Urządzenie z powodzeniem można montować w zależności od potrzeb na kilka sposobów.  

Suszarnie bębnowe

Suszarnie bębnowe – pomoc w codziennej pracy rolnika

Suszarnie bębnowe wykorzystywane są do sprawnego suszenia biomasy – trocin, zrębków drzewnych, słomy, czy też wytłoków owocowe. Jest to sprzęt z powodzeniem wykorzystywany w nowoczesnych gospodarstwach rolnych. Suszenie danego surowca, np. słomy odbywa się przy użyciu podajnika, który połączony jest ze specjalnym ślimakiem. Przy użyciu łącznika załadowczego, materiał jest transportowany do wnętrza bębna, w którym odbywa się proces suszenia. Obrotowy ruch sprawia, że słoma równomiernie rozprzestrzenia się w bębnie i kieruje się w stronę wylotu. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z mieszanką gazów i gorącego powietrza następuje spadek wilgotności suszonego materiału. Pomiar i kontrola wilgotności surowca do wyrobu  jest kluczowa, aby móc otrzymać produkt o dobrej jakości.