Moda na nagrobki to nic nadzwyczajnego. Każdy rok wprowadza pewne zmiany. Oczywiście nie są one tak dostrzegalne, jak zmieniające się fasony ubrań, ale niejedna osoba, której zmarł ktoś bliski zwraca uwagę na to, czy wybrany nagrobek jest modny. Jakie nagrobki Poznań modne są w 2023 roku? Na jaki kolor najlepiej się zdecydować?  Zapraszamy do lektury.

Jakie nagrobki Poznań królować będą w tym roku?

Zacznijmy od materiału wykonania. Do wyboru mamy kilka kamieni, ale najpopularniejszy wciąż pozostaje granit. Nagrobki granitowe Poznań cechują się wytrzymałością i to jest ich największa zaleta. Są najbardziej odporne na zmieniające się w naszym klimacie warunki atmosferyczne. Ponadto łatwo się je czyści. Takie nagrobki Poznań będą się dobrze prezentować przez długie lata. Popularne są również nagrobki marmurowe. I choć wyglądają pięknie, to niestety są mniej odporne na warunki atmosferyczne. Po jakimś czasie mogą zacząć pękać. Do wyrobu pomników w Polsce stosuje się również piaskowiec, jednak to najmniej trwały materiał z tych trzech.

nagrobki granitowe Poznań

Jakie kolory?

Po wyborze kamienia, istotne jest odpowiednie dobranie kolory nagrobka. Kiedyś najpopularniejsze były jedynie ciemne nagrobki – czarne, grafitowe, ciemnoszare.  Dziś koło nich kontrastują brązy, odcienie rudego a nawet ciemniejsza zieleń. Na co zatem się zdecydować? Tak naprawdę moda tu niewiele nam podpowiada. Ważniejsza jest lokalizacja, w jakiej znajdzie się nagrobek. Jeśli wokół nie ma spadających liści,  czy modrzewiowych igieł jak najbardziej można postawić na jasny nagrobek. Dlaczego w takim miejscu? Jasne kolory są bardziej podatne na przebarwienia. Dlatego zalegające liście czy igły mogłyby doprowadzić do zacieków i niepożądanych efektów, których moglibyśmy już nie usunąć. Ciemne pomniki są zawsze modne. A na pewno mamy większą pewność, że zachowają swój kolor na dłużej.

Jednak znacząca zmiana

W ostatnich latach można zaobserwować jedną, konkretną zmianę, jeśli chodzi o modę pomnikową. Coraz chętniej wybierane są nieskomplikowane kształty bez tablic. To znaczy, że informacje o zmarłym umieszczane są na płycie nagrobka. Wygląda to skromnie, ale wciąż elegancko. Przy takim nagrobku łatwiej zadbać o czystość. Należy pamiętać, by nagrobek miał pewien % spadku. Wtedy woda, śnieg i inne zanieczyszczenia nie będą tak zalegać.