Kiedy auto zepsuje się na drodze jednym z rozwiązań jest zamówienie lawety. Na rynku jest wiele firm, które świadczą tego typu usługi. Aby dotrzeć do szerokiego grona odbiorców przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi z zakresu pomocy drogowej stale poszerzają swoje zaplecze maszynowe. Jakie rodzaje lawet wyróżniamy?

Czym jest laweta?

Laweta to samochód z platformą załadunkową. Jej zadaniem jest przewożeniem zepsutych aut. Niektóre lawety wyposażone są w wyciągarki, które ułatwiają wciąganie uszkodzonych aut w bezpieczny sposób. Laweta wykorzystywana jest również do przewożenia sprzętu budowlanego, maszyn, przyczep campingowych, jak również i maszyn rolniczych.

Laweta Mogilno

Holowanie Strzelno – laweta i jej zalety

Bardzo często, kiedy nasze ulegnie awarii niezbędne jest wezwanie lawety. Firmy świadczące usługi z zakresu pomocy drogowej mają kilka rodzajów lawet. Zaliczamy do nich:

  • laweta z platformą – są najpowszechniejsze wśród wszystkich dostępnych. Wyposażone są w platformę, która sterowana jest hydraulicznie. Wprowadzanie i wyprowadzanie auta jest bardzo ułatwione. Jest to najbezpieczniejszy rodzaj lawety, który wykorzystywany jest również do transportu łodzi,
  • laweta ze zintegrowanymi najazdami – wykorzystywane są do transportu wielkogabarytowego. Transportuje się na niej ciężarówki oraz busy. Wyposażone w dodatkowe osie zapewniają stabilizację podczas jazdy,
  • laweta z windą – zamiast łańcucha wykorzystują metalowe jarzmo, które nie powodują większych uszkodzeń transportowanych samochodów. Jest lawetą tańszą, niż laweta platformowa, ale nie tak bezpieczna.
  • laweta łańcuchowo-hakowa – wykorzystywana do transportowania różnorodnych pojazdów. Wadą jest łańcuch, który uszkodzić może transportowane auto.

Laweta Mogilno umożliwia transportowanie różnych pojazdów w bezpieczny sposób. Lawetę prowadzić można posiadając prawo jazdy kategorii B. Jednak waga nie może przekraczać 750 kg, a łączna waga samochody, załadunku i przyczepy nie może wynosić 3,5 t.